Connect with us

Ümraniye Veteriner Kliniği

Parazit Kontrolü

Pireler ve keneler gibi parazitler evcil hayvanınızın sağlığına çok zarar verebilir. Potansiyel salgınları önlemek için yıl boyunca önleyici tedbirler alınmalıdır.

kene-pire-kedi-köpek

Evcil hayvanınızın parazitlerle enfekte olduğu fikri rahatsız edici bir düşüncedir, ancak aynı zamanda ciddi sonuçları olabilecek tıbbi bir konudur. Parazitler yaşam kalitesini düşürebilir ve hatta hayatı tehdit eden sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yaygın iç parazitler arasında kalp solucanları, yuvarlak solucanlar, kanca solucanları, kamçı solucanlar ve tenyalar bulunur. En sık görülen dış parazitler arasında pire ve keneler bulunur. Evcil hayvanınızda hem iç hem de dış parazitler bulunmamalıdır.

Parazitler neden tehlikelidir?

pireler:

Pireler, evcil hayvanınızın kürkünde görebileceğiniz küçük, kanatsız, kahverengi, hızlı hareket eden böceklerdir. Bazı hayvanlar pire tükürüğüne alerjiktir, bu da iltihaplanmaya ve daha fazla rahatsızlığa neden olabilir. Evcil hayvanınız kendilerini tımar ederken yutulursa, pire tenya denilen bağırsak parazitini iletebilir. Pire istilaları anemiye yol açabilir ve pire de ciddi hastalıkları bulaştırabilir.

Keneler:

Keneler örümcek ailesinin üyeleridir ve çimenli çayırlar, ormanlar, fırçalar ve yabani otlar gibi bitki örtüsünde evde veya dışarıda çatlak ve çatlaklarda yaşarlar. Bazı kene ısırıkları sadece bölgede hafif tahrişe veya şişmeye neden olur, ancak diğer kene ısırıkları evcil hayvanınıza ciddi hastalıklarla bulaşabilir. Tedavi edilmezse, lyme gibi bu hastalıklar daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir veya ölümcül olabilir.

Not : Bir kene görürseniz ve kaldıramazsanız, size memnuniyetle yardımcı oluruz. Kene ekinin etkisini sınırlamak için hemen bizi arayın. Eğitimli uzmanlarımızdan birinin keneyi kaldırmasını sağlamak daha güvenlidir. Kene etkisini sınırlamak için hemen bizimle randevu alın. Kene kaynaklı hastalıkları taramak için yıllık kan testi gereklidir.

Kalp kurdu hastalığı:

Kalp kurtları enfekte bir sivrisinek evcil hayvanınızı ısırdığında bulaşır. Kalp kurtları, kalpte ve çevresindeki kan damarlarında yaşayan parazitlerdir. Yetişkin kalp kurdu, evcil hayvanın kanında dolaşan mikrofilarya adı verilen yavrular üretir. Tanınmayan ve tedavi edilmeyen kalp kurdu enfeksiyonları ölümcül olabilir.

ümraniye-kedi-köpek-parazit-kontrolü

Parazitler için ne zaman tedavi almalıyım?

pireler:

Evcil hayvanınız sürekli çizilme, kemirme veya yalama gibi pire belirtileri gösteriyorsa, hemen bir randevu ayarlayın. Buna ek olarak, kahve telvesi veya karabiber gibi görünen pire yan ürünü olan pire kirleri genellikle evcil hayvanınızın karnına bakarak veya evcil hayvanınızın ceketini ince dişli bir tarakla tarayarak görülebilir.

Keneler:

Evcil hayvanınızda bir kene görürseniz, bir maçla yakmaya çalışmayın. Bu işe yaramaz ve evcil hayvanınıza zarar verebilir. Eğitimli uzmanlarımızdan birinin kene sizin için kaldırmasını sağlamak daha güvenlidir. Kene etkisini sınırlamak için hemen bizimle randevu alın.

Kalp kurdu hastalığı:

Kalp kurtları için en iyi tedavi önleme. En yaygın ve etkili önleme yöntemlerinden biri aylık oral ilaçtır.

Parazit sivrisinek ısırıkları yoluyla bulaşır ve genellikle evcil hayvan aylarca hiçbir belirti göstermez. Daha sonraki semptomlar arasında solunum zorluğu, öksürük, kilo kaybı, kolayca yorulma ve halsizlik yer alır. Birçok durumda, evcil hayvanlar hastalığın ileri aşamalarına kadar dış belirtiler göstermez. Kalp kurtlarını taramak için yıllık kan testi önerilir. Bu hastalık erken bulunursa tedavi edilebilir, ancak pahalı olabilir.

Parazitleri nasıl önleyebilirim?

Veteriner ekibimiz, evcil hayvanınızın risk faktörlerine ve sağlık durumuna göre doğru önleyici rejimi seçmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyar. Evcil hayvanınızın günlük yaşamına göre hangi haşere kontrol ürünlerinin eviniz için ideal olduğunu her yıl bizimle tartışmak önemlidir.

To Top